Beklenen Güncelleme: Adwords Kalite Puanı Geçmiş Raporları

AdWords kullanıcıları çok iyi bilir ki kalite puanı reklamlarımızın performansını ölçmek için kullandığımız en önemli araçlardan bir tanesi. Hatta sadece kalite puanını arttırmak için yapılan sayfa düzenlemeleri veya landing page’ler bile görmemiz mümkün. Kalite puanı ne kadar artarsa tıklama başı maliyetlerimizin de etkileneceğini biliyoruz. Fakat Google çok daha işimize yarayacak bir güncelleme açıkladı. Aslında çok daha önce gelmesini beklediğimiz bir şeydi ama şu andan itibaren optimizasyon tarafında da elimizin güçleneceği bir gerçek. Peki nedir bu güncelleme?

Kalite Puanı Geçmiş Raporlaması

Google kendi bloğunda açıkladığı şu güncelleme ile Kalite Puanlarının seçilen tarihler arasındaki performanslarını görmemizi sağlıyor. Bu da günlere özel olarak farklı sonuçları görmemizi ve buna göre optimizasyon yapmamızı sağlayacak bir yapıya zemin hazırlıyor. Gelen yeni terimlere göz atarsak aslında var olan terimlerin geçmişi gösteren varyasyonlarının geldiğini görüyoruz. Yani gelen terimler Kalite Puanı, Reklam Alaka Düzeyi, Açılış Sayfası Deneyimi ve Beklenen Tıklama Oranı olarak görünüyor. AdWords paneli sütunlarının kalite puanı metriğinden bunları seçebilirsiniz.

Rapor olarak almak isterseniz de anahtar kelimeler bölümünden rapor olarak alabilirsiniz. Tek bir anahtar kelimeyi filtreleyip rapor olarak indirirseniz geçmişi daha sağlıklı görebilirsiniz. Çok fazla anahtar kelime olduğunda karışık bir hal alabiliyor. Rapor indirirken “Bölümlere Ayır” kısmından Gün segmenti eklemeniz gerekiyor gün bazlı rapor alabilmek için. Bir de en fazla 22 Ocak 2016 tarihine kadar geçmişe yönelik rapor indirebildiğinizi belirtelim.

Peki Bu Rapor Bizim Nasıl İşimize Yarayabilir?

AdWords reklamlarında çok çeşitli optimizasyon yapılabildiği gibi bu rapora özel de önemli veriler çıkarabiliriz.

Aşağıda örnek olarak aldığımız raporda kalite puanının 8 olup, reklam alaka düzeyinin ortalamanın altında olduğunu fakat kalite puanının 7 olup reklam alaka düzeyinin ortalama olduğunu görebilirsiniz. İşte burada terimlerin önemi ortaya çıkıyor ve aslında kalite puanını etkileyen dinamiklerin neler olduğunu tahmin etmek de bize kalıyor. Reklam alaka düzeyinin ortalamanın altında olup kalite puanının yüksek olması, aslında açılış sayfası deneyiminin ve tıklama oranının yüksek olmasının etkisinden kaynaklandığını görebiliriz. Bu da sitemize gönderdiğimiz reklamların sayfa ile örtüşmesinin önemini gösteriyor. Kullanıcının siteye geldiği zaman aradığını bulması, sayfada zaman geçirmesi kalite puanının yüksek olmasını sağlayan en önemli etmenlerden.

Kalite Puanı

Bunun yanında yaptığınız her optimizasyonun kalite puanlarına etkisini izleyebilirsiniz. Reklam metinlerinde yaptığımız değişikler, TBM optimizasyonu ile reklam sıralaması değişikliği, reklam uzantılarının etkisi vb.. tüm yapılan optimizasyonların takibini yapıp, daha doğru bir rota çizebilirsiniz. Daha öncesinde kalite puanı takibini haftalık raporlar indirerek manuel takibini gerçekleştiriyorduk. Her hesap ve her kampanyada bulunan kelimelerin takibini yapmak gerçekten uzun zaman alıyordu. Bu güncelleme ile AdWords uzmanlarının işi daha kolay bir hal aldı.

Bir tavsiye vererek yazımızı burada bitirelim. Kalite puanları bir AdWords hesabı için çok önemlidir. Harcadığınız bütçeye doğrudan etki eden bir unsurdur. O yüzden kalite puanlarına yönelik optimizasyonları düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirin. Takibi elden bırakmayın. Genel hesap kalite puanı ortalamanızı çıkarın ve bilin. Her kampanyanın kalite puanlarının ortalamasını çıkarıp etiketler yardımı ile takibini yapın. Kalite puanları arttıkça hesabın karlılık oranı yükselir ve hesabınız karlı kampanyalardan oluşur.


Aramak istediğini kelimeyi girin.

Veya

Biz Cevap Verelim!

×
×