Google Ürün Listeleme (PLA) Reklamları ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Google ürün listeleme reklamları, eticaret sitelerinin ürünlerini kullanıcılarının aramalarına göre ayrıntılı olarak gösterebileceği bir reklam türü. Kullanıcılar ürünlerin görselini, fiyatını ve ekstra bilgileri görebildikleri için tıklama oranları da bu reklam türünde daha iyi oluyor. Bu reklam türünün açılması için Merchant Center hesabına ürün feedlerinin yüklenmesi gerekiyor. Fakat bu reklamlardan gerçek performansı alabilmek için optimizasyon çok önem taşıyor. Bu yazıda da ürün reklamları kampanyaları için yapılması gereken bazı optimizasyondan bahsedeceğiz.

Ürünleri Gruplandırın

Kampanya ilk oluşturulduğunda tüm ürünler tek bir reklam grubu olarak gelecektir. Öncelikle ürünleriniz için farklı reklam grupları ayarlayın. Her ürünün cpc oranlarını farklı verebilir ve o ürünler hakkında daha detaylı rapor görebilirsiniz.

Arama Ağı Gösterim ve Kaybedilen Paylarını Kontrol Edin

Özellikle rekabeti çok olan ürünlerde mutlaka arama ağı gösterim payını ve arama ağı kaybedilen gösterim payını kontrol edin. Belki de kaybettiğiniz nokta verdiğiniz düşük cpc ya da feed sorunu nedeniyle ürünlerinizin gösterilmemesidir.

Arama Terimlerini Kontrol Edin

Her kampanyada olduğu gibi ürün listeleme reklamlarında da arama terimlerini kontrol etmek büyük önem taşıyor. Kontrol etmediğiniz takdirde gereksiz aramalara çok fazla harcama yapabilirsiniz.

Farklı Ürün Gruplarında Farklı CPC Kullanın

Yukarıda belirttiğimiz şekilde farklı reklam grupları oluşturulduğunda ürünlere de rekabete göre cpc vermeniz gerekiyor. Her ürüne verilen aynı tıklama başına maliyet ücreti gereksiz yere fazla harcama yapabileceği gibi dönüşüm başına maliyetinizi de artıracaktır.

Ürün listeleme reklamlarını eticaret siteleri için daha karlı bir hale getirmek istiyorsanız mutlaka özel optimizasyon yapmanız gerekmektedir. Eğer bizden bu konuda yardım almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Aramak istediğini kelimeyi girin.

Veya

Biz Cevap Verelim!

×
×